Gribu jaunu darbu!

Gribu jaunu darbu – ieteikumi, ko ņemt vērā.

Ir cilvēki, kuru apziņā pat doma par esošā darba maiņu ir apgrūtinoša. Taču, kad esi iepazinis sevi, plānošanas un mērķa sasniegšanas process var sagādāt pat baudu. Noskaidro, kas tu esi. Iepazīsti sevi kā jaunu paziņu – sevis izpratne ir atslēga uz vislabākajiem ieteikumiem, tiem, kuri ir vispiemērotākie tieši tev. Bet, ja vēlies, piedāvāšu tev savus novērojumus un padomus.

Ja darbs aizņem lielu daļu tavas dzīves, tam jāvelta pienācīga uzmanība. Tāpēc nopietni jāuztver jau pirmie signāli darba neapmierinātības sakarā – tu pats zini savējos. Apkārtējie šajā jautājumā var palīdzēt visai maz, jo neviens tavu domāšanas veidu, pieredzi, prasību līmeni neizprot tik labi, kā tu pats. Līdz ar to vispirms jāmeklē atbildes sevī.

Esi patiess pret sevi. Vai tu vēlies jaunu darbu? Ko tu darītu, ja līdzšinējais darbs patiešām būtu jāpamet? Kādu iemeslu dēļ tu to darītu? Ar šādas „iekšējās aptaujas” palīdzību tu vari nonākt tuvāk savam īstajam mērķim. Ir arī paņēmieni, kas palīdz atrisināt ar darbu saistītās problēmas. Piemēram, trūkstošo vari smelties dažādās biznesa un pašpalīdzības rokasgrāmatās – ne vienmēr pirmais solis ir bēgšana. Gan jau tu dari visu, kas tavos spēkos – gan maksimāli saredzi pozitīvo jau savā esošajā, gan saskati ceļu turpmākajā kopdarbībā. Tev ir jāsaprot, kādas emocijas tevi vada, lai saprastu, kāpēc tu centies kaut ko mainīt savā dzīvē. Un ne vienmēr kaut kas ir jāmaina ārējos apstākļos, bet gan jālikvidē vispirms tas, kas tevi vajā iekšēji. Viens no iemesliem noteikti ir stress, turklāt uzticamākais un pirmais avots, kur meklēt palīdzību, ir atpūta un mūsu skaistā Latvijas daba.

Pirms maini darbu – padomā. Varbūt tev ir kāda sirdslieta un aizraušanās. Tev droši vien tāda ir. Dari to vienmēr un visur, kad vien atļauj laiks, tava sirdsapziņa un iespējas. Ja aizrautība ir patiesa, tā tevi pati vadīs vajadzīgajā virzienā. Tomēr centies saskaņot aizraušanos ar darbu – saglabā līdzšinējo attieksmi pret visu, ko dari patlaban. Vienalga, vai esi labs darbinieks, vai priekšnieks – turpini tāds būt. Apskati savas kvalitātes, apdomā, ar ko tu izcelies. Tas ir kapitāls, kas tev jau pieder, un droši vien noderēs arī tad, ja pat radikāli mainīsi nodarbošanos.

Hjū Maklouds brīnišķīgajā grāmatā, kuru jau esmu pieminējusi un turpinu arvien citēt – „Atrodi savu Everestu” – raksta, ka daudziem var nepatikt doma par tavu jauno darbību, jo cilvēki pierod pie mums tāpat, kā mēs pie viņiem. Visiem šķiet, ka līdz ar jaunajiem apstākļiem savstarpēji mainīsies viss, kas bijis dārgs. Bet esi stiprs – tikai nokļūstot pie saknēm, tu varēsi mūža galā teikt, ka esi dzīvi nodzīvojis sev pa prātam, ka tev ir bijusi tieši tāda dzīve, kādu esi sev vēlējies un izveidojis. Jo – mums jau patiesībā nepieder nekas, izņemot savu kailo dzīvību. Un tomēr – kaut arī manta ir tikai virspusēja vērtība – ja ar to saistītie solījumi jāizpilda (kredīti, citi obligātie maksājumi, bez kuriem Tu nevari iztikt), bet ar aizraušanos vēl nevari nopelnīt tik daudz, lai tos segtu, pagaidi, nesteidzies. Kā raksta Maklouds, nejauc darbu, kas sniedz Tev bezgalīgu prieku, ar naudu.

Ja tomēr vēl neesi gatavs sastapt savu patieso būtību, pārlasi dažādos ieteikumus, kas saistīti ar darba intervijām. Jaunākie novērojumi liecina, ka amata kandidāti vairs nav tikai pasīvi darba meklētāji – tie var un tiem vajag zināt savas prasības un runāt ar personāla atlases vadītājiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *