Ēnu ekonomika

Plašsaziņas līdzekļos vairākkārt minētā ēnu ekonomika,ir iekšzemes kopproduktā (IKP) neuzskaitītā daļa, kā arī slēptie ienākumi, kas rodas saņemot tā saucamo aplokšņu algu un dažādos veidos izvairoties no nodokļu maksāšanas. Latvijā ēnu ekonomikas līmenis pagājušajā gadā nav mazinājies un ir aptuveni 24% līmenī no IKP, kad ir aptuveni uz pusi lielāks, kā Lietuvā un Igaunijā.

Ēnu ekonomika veidojas dažādu apstākļu dēļ, kā populārākos piemērus varētu minēt, iedzīvotāju zemo ienākumu līmeni, kas pēc nodokļu nomaksas kļūst vēl zemāks, uzņēmēju nespēju vai nevēlēšanos pildīt valsts nodokļu politiku, kā arī labuma nesaskatīšanu, kas izpaužas slavenajā teicienā „kur tad paliek nodokļos maksātā nauda?”.

Latvijas valdība cīņu ar ēnu ekonomiku ir uzsākusi visai sen, taču nekādus ievērojamus rezultātus tā nav nesusi, tāpēc no jauna ir izstrādāts plāns ēnu ekonomikas novēršanai, kas paredz līdz 2020. gadam samazināt ēnu ekonomikas apmēru līdz Eiropas vidējam, kas ir 18,3% no IKP. Lai to panāktu, ir paredzēta sadarbība vairākās valsts iestādēs, kā arī jauna soda mēru sistēma, kas paredz, to,ja fiziska persona nespēs pierādīt ienākumu, par kuriem tiek veiktikredītu un līzingu maksājumi, likumību, tai varēs tikt piemērots administratīvais vai pat kriminālprocess.

Lai sasniegtu iecerēto ēnu ekonomikas apmēru līdz 2020. gadam, ik gadu tā apjomam būtu jākrītas par 1%.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *