Devalvācija

Devalvācija ir konkrētas valūtas vērtības samazināšanās pret piesaistes valūtu jeb vienkāršāk sakot valūtas kursa kritums. Valūtas devalvāciju parasti veic ar monetārās politikas lēmumu.

Valūtas devalvācija samazina iekšzemē saražoto preču vērtību un sadārdzina ārzemēs saražoto produktu un pakalpojumu vērtību, tādejādi padarot izdevīgu preču eksportēšanu, bet neizdevīgu importēšanu. Valūtas devalvācija var būt izdevīga lielām valstīm, kuras spēj sevi nodrošināt ar iekšzemē saražotajiem produktiem un pakalpojumiem un eksportēt tos uz ārvalstīm.

Līdz pat 2014. gadam Latvijai bija jādomā par Latvijas lata devalvāciju un monetāro politiku, kas bieži vien tika piesaukta kā iespēja celt valsts ekonomiku, taču pēc iestāšanās eiro zonā un eiro ieviešanas, Latvija ir pakļauta eiro kursa svārstībām.

Pavisam nesen strauji kritās eiro valūtas vērtība pret ASV dolāru, nostādot tos gandrīz vienlīdzīgas vērtību robežas, kas lielai daļai Eiropas valstu radīja ekonomisku pacēlumu, jo ASV tūristi labprāt izvēlējās apceļot Eiropu un tērēt naudu dažāda veida tūrisma, ēdināšanas un citiem pakalpojumiem, taču ne vienmēr valūtas devalvācija rada patīkamas sekas. Samazinot valūtas vērtību pastāv iespēja, ka cenas varētu sadārdzināties, jo netiek saražotas visas nepieciešamās preces un importa īpatsvars ir pārāk augts, tāpēc monetārās politikas pieņemšana un izvērtēšana ir ļoti atbildīgs lēmums, kas var gan celt, gan arī graut valsts ekonomiku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *