Aizņemšanās bez ķīlas

Jebkurš kredīta izsniedzējs vēlas nodrošināt savas naudas atmaksu, kā arī gūt peļņu. Naudas atmaksas nodrošināšanai, ja netiek pieprasītas ķīlas, kalpo aizņēmēja ienākumi – alga, pensija, pabalsts. Tāpēc visi aizdevēji lūdz uzrādīt savas darbavietas, to ienākumu apjomu, kas bieži jāpierāda ar dažādu izziņu palīdzību: Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izsniegta izziņa par valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, Valsts ieņēmumu dienesta izziņa par iedzīvotāju ienākuma nodokļa lielumu, bankas izraksti, kuros redzama naudas plūsma. Visi minētie dokumenti pierāda personas ienākumu lielumu, no kura atkarīgs, kādu kredīta limitu piešķir aizdevēja iestāde.

Aizdevēju saraksts Latvijā paliek nemainīgs: kredītus bez ķīlas var iegūt bankās overdrafta, patēriņa kredīta vai kartes ar kredītlīniju veidā un ātro kredītu sabiedrībās.

Banku piedāvājuma veidi atšķiras ar piedāvātajām procentu likmēm. Overdraftam tās parasti ir augstākas, patēriņa kredīts ar regulāru ikmēneša maksājumu jāatmaksā ar zemākiem procentiem. Kartes kredītlīnijas izmaksu procenti ir viszemākie, piemēram, SEB bankā tie ir 5% no mēnesī iztērētās kredītlīnijas summas. Tāpat atšķiras kredīta apjoms, ko piešķir banka. Ja overdraftam tas var būt puse no algas apmēra, patēriņa kredīta ikmēneša maksājumi nedrīkst pārsniegt 40% no mēneša ienākumiem, savukārt kartes kredītlīnijas limiti var sasniegt 200% no algas vai iemaksas kontā algas apmērā.

Nebanku sektora aizdevējiem tikpat svarīga, kā bankām, ir aizņēmēja spēja atmaksāt aizņēmumu. Tāpēc, noformējot kredītu bez ķīlas, tiek pieprasītas izziņas un apstiprinājums no aizņēmēja vajadzības gadījumā apskatīt tā ienākumus un kredītsaistības dažādās iestādēs. Kredīts, kuru nenodrošina ķīla, nenozīmē mazāku atbildību. Aizņēmuma neatmaksāšanas gadījumā tiek aprēķināti kavējuma procenti, un uzņēmumi aicina finansiālu problēmu risināt pēc iespējas ātrāk, sazinoties ar kredīta devēju, lai aizņēmēji netiktu reģistrēti kredītu kavētāju sarakstos. Bez ķīlas kredīts arī nenozīmē vieglāku tā atmaksu. Ja ātro kreditētāju reklāma sniedz iespaidu par viegli iegūstamiem kredītiem, tas neliecina par aizdevuma atmaksas atvieglošanu. Katram ir jāizsver savas iespējas atmaksāt kredītu pilnā apjomā un nolīgtajā termiņā, cenšoties izvairīties no situācijas, kad kredīts tiek tērēts, pakļaujoties inercei, nevis konkrētai vajadzībai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *